Dějiny mostů jsou součástí historie města, jeho obyvatel, jeho správy. Je to kronika střetů koncepcí, odborných i politických rozhodnutí, vážení alternativ a někdy i osobních sporů a soukromých zájmů. Často jde o drama přímo výbušné, někdy však s rysy hořké komedie, jindy bezelstně úsměvné a protkané dobovými kuriozitami.
Bohatě ilustrovaná kniha seznamuje čtenáře s plánováním, stavbou, uměleckou výzdobou a historií všech velkých a řady malých pražských mostů, současných i zaniklých.
Nabízí ale více. Je zaměřena i na širší kontext mostních staveb a jejich předmostí. Na to, jak se mosty promítaly a promítají do života velkoměsta. Líčí, jak si Praha "své mosty" prosazuje a jak její mosty naopak Prahu mění.
O autorech
Vladislav Dudák, filozof, historik a učitel. Kromě filozofie se dlouhodobě zabývá historií a památkami Prahy. Je mj. autorem a spoluautorem středoškolských a vysokoškolských učebnic a dvousvazkové Encyklopedie světové architektury. O Praze napsal např. publikaci o vztahu města a Vltavy Prahou po Vltavě a netradičního průvodce Pražský poutník aneb Prahou ze všech stran. O svém druhém milovaném městě, Kutné Hoře, napsal knihu Kutnohorský poutník a o dalších oblíbených místech publikaci Zapomenuté památky. Za editorskou práci byl oceněn Výroční cenou nadace Český literární fond, nominován s kolektivem na Magnesia litera. Jeho zatím poslední knihou je soubor filozofujících esejů Skryto ve slovech aneb Co nám slova vlastně říkají, které navazují na úvahy původně vysílané v Českém rozhlase a knižně vydané pod názvem Myšlenkování v zahradách bohů, snílků a filozofů. Rád si jen tak přemýšlí, popíjí pivo a posedává v kavárnách českých měst a dívá se kolem.
Vít Rýpar, architekt, učitel, doktorand na Fakultě architektury pražské techniky. Spolupracovník na výzkumných projektech souvisejících s urbanismem a kulturními hodnotami měst a venkova (na ČVUT a IPR Praha). Spoluautor mnoha soutěžních návrhů, i několika oceněných (náměstí, náves a hřbitov), zatím nerealizovaných. Při studiu projektoval dřevostavby, od dokončení školy se věnuje projektům na pomezí architektury a urbanismu. Čtyři roky působil u Vladimíra Sitty jako asistent ateliérové výuky krajinářské architektury, jejíž obor pomáhal na ČVUT zakládat. Má rád města i vesnice a občas o nich také píše.
Nakladatelství Cattacan, formát 220 x 260 mm, 352 stran, plnobarvená, bohatě ilustrovaná
Můžete objednávat on-line na webu Sdružení za 700,- Kč bez DPH