Dopady vývoje cen na kvalitu staveb


Datum události: 9.10.2017

Dne 5. 10. 2017 se na SFDI uskutečnila konference k dopadu vývoje cen na kvalitu staveb. V panelu diskutujících odborníků zasedli: náměstek ministra dopravy Tomáš Čoček, ředitel odboru kanceláře ředitele SFDI Ivo Vykydal, generální ředitel ŘSD ČR Jan Kroupa, náměstek GŘ pro modernizaci dráhy SŽDC Mojmír Nejezchleb, ředitel odboru stavebnictví MPO Petr Serafín, člen představenstva Hochtief Tomáš Koranda, prezident SPS v ČR Václav Matyáš, předseda ČKAIT Pavel Křeček a další.

Nízké ceny stavebních prací v silničních a železničních stavbách jsou dlouhodobě neudržitelné. Pokud současný trend levných nabídek firem ve státem vyhlašovaných výběrových řízeních potrvá, část stavebních firem zkrachuje, řekl Tomáš Čoček. Trend vysokého rozdílu odhadovaných cen a konečných cen ve veřejných soutěžích potvrzují státní investorské organizace.

Nízké ceny jsou v posledních letech hlavním kritériem pro výběr vítězů ve veřejných zakázkách. V současnosti se konečné ceny stavebních prací při výstavbě silnic a dálnic pohybují v rozmezí od 55 procent do 73 procent původní odhadní ceny projektu, uvedl Jan Kroupa.

Dle Mojmíra Nejezchleba je o něco lepší situace v železničním stavitelství, kde se  nabídka firem pohybuje okolo 75 procent oproti odhadované ceně. 

Nízko nastavené ceny stavebních prací však podle odborníků obecně motivují firmy, aby šetřily a například u materiálů se snažily hledat levné alternativy. To se pak odráží na kvalitě některých veřejných staveb.

"V současné době je vidět opravdu velký tlak na ceny. Až 41 procent investorů je kvůli nim ochotno snížit bezpečnostní standard na minimum," připomněl ředitel společnosti CEEC Research Jiří Vacek.

Za zvýšeným tlakem stojí mimo jiné nedostatek státních zakázek. Loni sice byly oznámeny veřejné zakázky za 174,2 miliardy, což byl meziroční nárůst o 84 procent. Reálně se jich však zadalo asi za 92 miliard. To nutí firmy prát se o každý kilometr dálnice či železnice.

Stavaři přitom už dnes řeší zásadní otázku, jestli jim bude stát schopný nabídnout dostatek nových zakázek po roce 2020, kdy skončí dotace na dopravu z Evropské unie. Nikdo dosud nepřišel s řešením, jak tento výpadek nahradit. Jak uvedl Tomáš Čoček, po roce 2021 odpadne jeden z významných zdrojů a je třeba řešit další financování.

Tématem nízkých cen se zabývá v úvodníku Zpravodaje č. 3/2017 jednatel Sdružení pro výstavbu silnic Ing. Petr Svoboda Zajistí soutěže na nejnižší cenu lepší kvalitu a životnost silnic a dálnic?